GANGRENA – UZROK I SIMPTOMI: Evo kada se morate javiti ljekaru, 1 znak ne smijete ignorisati

Zdravlje i ljepota
PODIJELITE SA PRIJATELJIMA!!!

GANGRENA – UZROK I SIMPTOMI: Evo kada se morate javiti ljekaru, 1 znak ne smijete ignorisati

Pojedinci s neadekvatnim protokom krvi, dijabetesom i oni osjetljivi na krvne ugruške suočeni su s većim rizikom od razvoja gangrene.

Gangrena se odnosi na stanje karakterizirano smrću tjelesnog tkiva, obično povezanom sa smanjenjem dotoka krvi u pogođeno područje. Ova situacija često omogućuje lakši ulazak bakterija u oštećeno tkivo, što predstavlja značajan rizik. Dok gangrena prvenstveno cilja na ekstremitete – kao što su prsti na nogama i rukama, koji su najudaljeniji od srca – ona također može utjecati na druge dijelove tijela, uključujući unutarnje organe.

Gangrena je obično posljedica infekcije bakterijom clostridia, uz povremeno i druge vrste bakterija. Ove klostridije klasificiraju se kao anaerobne bakterije, što znači da uspijevaju u okruženjima bez kisika. Kada krvne žile, koje opskrbljuju određeno područje tijela kisikom i hranjivim tvarima, postanu ugrožene zbog ozljede ili stagnacije protoka krvi, zahvaćeno tkivo u konačnici odumire zbog nedostatka esencijalnih tvari.

Bakterije s površine kože mogu se infiltrirati u tkivo i potencijalno se proširiti po tijelu. Ako se ne liječi, gangrena može dovesti do septičkog šoka, što se događa kada bakterije napadnu krvotok. Ovo stanje predstavlja značajnu prijetnju životu i klasificirano je kao hitna medicinska pomoć.

U kirurškoj rani može se razviti gangrena, osobito ako je protok krvi u tom području neadekvatan. Osobe s lošom cirkulacijom, kao što su dijabetičari koji imaju smanjen osjet u nogama, povišenu razinu šećera u krvi i sporije zacjeljivanje rana, zajedno s onima koji pate od gihta i pacijentima osjetljivim na krvne ugruške, suočeni su s najvećim rizikom od pojave gangrene.

Gangrena se također može razviti ako:
– vaš imunološki sustav je oslabljen zbog medicinskog problema ili terapije raka.
– upravo ste bili na operaciji.
– pretrpjeli ste ozbiljne ozebline, ozljedu glave, ugriz životinje ili opekline.
Pretrpjeli ste ozljedu koja uključuje traumu i nagnječenja tjelesnih tkiva.

VRSTE GANGRENE

Zapravo postoji više oblika gangrene.

1. Nekroza zbog suhoće

Suha gangrena nastaje kada određenom dijelu tijela nedostaje dovoljno kisika. S vremenom ovo područje počinje propadati, a najčešće su zahvaćeni nožni prsti. U slučajevima suhe gangrene, koža ostaje netaknuta, ne pokazujući znakove infekcije. Ovaj oblik gangrene obično je posljedica arterioskleroze, što je nakupljanje masnih materijala na arterijskim stjenkama, kao i zbog stanja poput ozeblina i dijabetesa.

2. Mokra gangrena

Kada se mrtvo tkivo inficira, to dovodi do stvaranja vlažne gangrene. Prisutnost bakterija uzrokuje propadanje i vlaženje tkiva. Budući da se anaerobne bakterije brzo razmnožavaju, ključno je brzo reagirati kako bi se spriječila sepsa, koja može biti fatalna.

3. Plinska gangrena

Plinsku gangrenu uzrokuju bakterije Clostridium, koje proizvode mjehuriće plina i toksine u zahvaćenom području, što dovodi do nekroze tkiva. Iako je neuobičajena, plinska gangrena također može biti smrtonosna.

Koji su znakovi koji ukazuju na prisutnost gangrene?

Tipično, suha gangrena zahvaća noge, a jedan od početnih pokazatelja je crvenkasta linija koja se pojavljuje oko zahvaćenog područja prije nego što na kraju pocrni. Dodatni simptomi se sastoje od:
– upaljena, osjetljiva i obojena ozljeda

Ozljeda je ispunjena iscjetkom i ispušta neugodan miris.

– odsutnost osjećaja u određenoj regiji
– neuobičajeni tonovi kože – zelena, plava, crvena, brončana

Ako imate unutarnju gangrenu, vaša koža i udovi možda neće pokazivati ​​nikakve znakove, ali se i dalje možete suočiti sa simptomima poput neobjašnjive vrućice, boli, niskog krvnog tlaka, zimice, drhtanja, slabosti i umora.

Postoji više metoda koje liječnik može koristiti za dijagnosticiranje gangrene. To uključuje laboratorijske pretrage uzoraka tkiva ili tkivne tekućine, kao i krvne pretrage koje mogu pokazati povišeni broj bijelih krvnih zrnaca što ukazuje na gangrenoznu infekciju. Također se mogu primijeniti slikovne tehnike kao što su X-zrake, CT skeniranje ili magnetska rezonancija. Ako liječnik posumnja da je gangrena povezana s problemom cirkulacije, može se napraviti arteriogram.

Liječenje gangrene uključuje potencijalno propisivanje antibiotika širokog spektra ako postoji sumnja na to stanje. Penicilin je, primjerice, posebno učinkovit protiv klostridija. U slučajevima ozbiljne gangrene, može biti neophodno izrezati nekrotično tkivo ili amputirati zahvaćeni ud ili područje zbog neadekvatne cirkulacije ili njenog potpunog nedostatka.

Hiperbarična terapija kisikom koristi se za liječenje produljene plinske gangrene, uključujući davanje kisika pri povišenom tlaku. Tijekom ovog postupka, pacijent se stavlja u komoru ispunjenu kisikom pod visokim pritiskom, koji pomaže u uklanjanju bakterija.

Osobe s dijabetesom ili vaskularnim bolestima trebaju stalno pregledavati ruke i stopala i liječiti sve otvorene rane kako bi izbjegli pojavu simptoma gangrene. Nadalje, osobe koje imaju lošu cirkulaciju trebaju paziti na bilo kakve promjene na koži ili iznenadne bolove. Poboljšanje cjelokupne cirkulacije može se postići prestankom pušenja, održavanjem hranjive prehrane i redovitom tjelesnom aktivnošću.

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *